Annonce
Krimi9. apr. 2019

Her kan en selfie koste dødsstraf

Turister verden over sætter konstant livet på spil for det aller bedste selfie til deres sociale medier
Katrine Møller Rasmussen
https://imgix.seoghoer.dk/media/article/mai_khao.jpg
 Foto: Ritzau Scanpix
Annonce

Og det lider myndighederne i Phuket i Thailand under, når turister valfarter til Mai Khao-stranden for at tage nogle helt usædvanlige billeder.

På stranden kan man nemlig komme helt tæt på de fly, der lander i lufthavnen.

Og det betyder, at de selfie-tossede turister sætter deres eget liv på spil, men de risikerer også at distrahere piloterne, når de stiller op til et selfie under de tunge fly.

Myndighederne i Thailand har derfor følt sig nødsaget til at gå ind i sagen. De vil derfor nu oprette en sikkerhedszone ved landingsbanen, så turisterne ikke længere kan tage billeder helt tæt på luftfarttøjene, der letter. Det skriver Bangkok Post.

Men hvis selfie-glade turister ikke respekterer sikkerhedszonen, der angiveligt kommer til at få en radius på ni kilometer fra flyvepladsen, kan det få fatale konsekenser.

Annonce

- Straffen for ikke at overholde reglerne inkluderer dødsstraf, en livstidsdom eller en fængselsdom på mellem fem og tyve år i henhold til Air Aviation fra 1978, siger Monrudee Gettuphan, som er direktør i Phukets Internationale Lufthavn, til Phuket News.

Turister risikerer også at få en bøde på 40.000 baht svarende til 8.300 danske kroner.

Annonce

Sponsoreret indhold