Ekspert: Politikernes kampagne mod Fasar kan være ulovlig

LÆS OGSÅ: Føler sig misbrugt - tager skarpt afstand fra det
- Det er latterligt.
Sådan lyder det korte svar fra Fasar Abrar Raja, kendt fra TV 2-dokumentaren "Den Sorte Svane" til SE og HØR.
Han mener, at han er blevet misbrugt af regeringspartierne Venstre og Socialdemokratiet, efter at han ufrivilligt er blevet brugt i en ny politisk kampagne.
Den handler om regeringens nye aftale om at fratage personer, der bliver dømt for grov kriminalitet retten til pensionsordninger. I TV 2-dokumentaren "Den Sorte Svane" kom det frem, at Fasar Abrar Raja begik kriminalitet, mens han modtog førtidspension.
Eksempelvis kan man i en video se folketingsmedlemmet, Jens Joel posere med et udprintet billede af Fasar Abrar Raja, mens han raser over den berygtede dansk-pakistaner.
Også regeringspartiet Venstre har bragt en tegning, som til forveksling ligner Fasar fra "Den Sorte Svane" i forbindelse med, at aftalen landede onsdag.
Men ifølge juraprofessor Sten Schaumburg-Müller fra Syddansk Universitet kan politikerne med deres kampagne mod Fasar selv have overtrådt loven.
- Han vil potentielt kunne politianmelde dem, siger Sten Schaumburg-Müller.
Juraprofessoren vurderer, at blandt andet videoen fra Socialdemokratiet, hvor Fasar spiller en ufrivllig hovedrolle kan være strafbar, fordi den berygtede dansk-pakistaner bliver hængt ud og dermed får sit privatliv krænket.
Ifølge lovgivningen må enkeltpersoner ikke bruges mod deres vilje i virksomheder eller politiske partiers reklame.

Men ifølge Sten Schaumburg-Müller er sagen ikke sort-hvid.
Der kan nemlig også være gode grunde til at bruge netop Fasar fra "Den Sorte Svane" i en politisk kampagne om kriminalitet. Særligt fordi han allerede er blevet afsløret i at have begået omfattende kriminalitet, og at han har fortalt, at han var på førtidspension imens.
Derfor kan det også være i samfundets interesse, når regeringen bruger ham i politiske kampagner.
“Men selvom personer har begået kriminalitet, fratager man dem jo ikke alle rettigheder. Man har jo stadig ret til privatliv, siger juraprofessoren.
Det kan være afgørende, ifølge Sten Schaumburg-Müller, at Fasar ikke blot nævnes med sit fulde navn - men at han også med billede er blevet hængt ud. Det er nemlig en grovere krænkelse af personers privatliv, når man bliver brugt i en politisk kampagne med sit ansigt.

Derfor mener Sten Schaumburg-Müller, at selvom det er legitimt, at se nærmere på kriminelle på førtidspension - og selvom der kan være gode grunde til at bruge Fasar Abrar Raja den sammenhæng - er partierne alligevel gået over grænsen.
- Man kan godt se nærmere på det politiske problem uden den intensive udnyttelse af hans (Fasars red.) billede og navn.
- Derfor hælder jeg til, at det er for meget, siger Schaumburg-Müller til SE og HØR.
På Christiansborg afviser politikerne dog kritikken.
Ifølge folketingsmedlemmet Jens Joel, som poserer i videoen fra Socialdemokratiet, fortryder han ingenting.
"Selvfølgelig skal vi sige fra over dem, der er i stand til at bedrive omfattende kriminel virksomhed, samtidig med at de hæver den højeste forsørgelsesydelse, vi har i Danmark," lyder det i et skriftligt svar til SE og HØR.
"For Socialdemokratiet er det helt afgørende at passe på vores samfund. Og vi står på mål for vores kommunikation herom."
Hos Venstre er meldingen den samme.
Her har partiet bragt en illustration, der til forveksling ligner Fasar Abrar Raja iført en rockervest.
"I Venstre har vi været dybt forargede over at se, at hærdede kriminelle i flere situationer nærmest har blæret sig med at være på offentlig forsørgelse", lyder det i et skriftligt svar fra politisk ordfører i Venstre, Jan E. Jørgensen, til SE og HØR.
Jan E. Jørgensen afviser, at kampagnen fra Venstre - trods den vellignende tegning - skulle forestille Fasar Abrar Raja.
"Vi imødeser et eventuelt sagsanlæg med sindsro, da vi i denne sag blot har tegnet en stereotyp på en kriminel".
Hovedpersonen Fasar Abrar Raja er dog ikke i tvivl, om at det er ham på billedet fra Venstres kampagne.
"Jeg håber, det bliver taget alvorligt, at man ikke bør udstille individer som eksempler for at fremme en politisk dagsorden," Hells Angels-rockeren til SE og HØR.
Også Dansk Folkeparti har tidligere lavet massive politiske kampagner omhandlende den berygtede dansk-pakistaner. Han blev kendt i den danske offentlighed efter TV 2-dokumentaren “Den Sorte Svane” rullede over tv-skærmene.
I dokumentaren blev det afsløret, hvordan et netværk af bandemedlemmer, advokater og forretningsfolk i Danmark begik omfattende økonomisk og organiseret kriminalitet. Det blev afsløret for rullende kameraer, som optog i skjul.
Ekstra Bladet har tidligere beskrevet, hvordan 11 procent af landets registrerede rocker- og bandemedlemmer var på senior- eller førtidspension.