Annonce
Krimi10 timer siden (opd. 10 timer siden)

Brugte vandhane som våben: Så trak politiet strømpistolerne

Tre personer anholdt med totenschlæger og vandhane som våben
Af: Ritzau
Politiet måtte tage strømpistolen i brug under anholdelsen af tre personer, der var bevæbnet med blandt andet en totenschlæger og en vandhane.
Politiet måtte tage strømpistolen i brug under anholdelsen af tre personer, der var bevæbnet med blandt andet en totenschlæger og en vandhane.
 Arkivfoto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Annonce

Politiet måtte anvende strømpistoler, da de sent torsdag aften anholdt tre personer på en adresse uden for Vordingborg.

Det skriver Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i døgnrapporten.

De tre anholdte - en 32-årig kvinde, en 35-årig kvinde og en 36-årig mand - var mødt op på adressen bevæbnet med en vandhane og en totenschlæger. De var ifølge politiet uønskede og truende.

- Det var tilsyneladende en uoverensstemmelse med beboeren på stedet, en 40-årig mand, som mundede ud i, at de tre mødte op på stedet, lyder det i døgnrapporten.

Den 36-årige mand havde en totenschlæger med, mens den 32-årige kvinde var bevæbnet med en vandhane. Hun havde også en peberspray i bilen.

De to blev sigtet for overtrædelse af våbenloven, og derudover blev de alle tre sigtet for trusler.

Efter at være blevet afhørt blev de tre personer løsladt igen.

Annonce

Sponsoreret indhold