Krimi29. maj 2025 (opd. 29. maj 2025)

Betjent stukket flere gange: Kvinde sigtes for at ville dræbe ham

Dommer i Horsens skal nu afgøre, om kvinde på 40 år skal varetægtsfængsles efter angreb på betjent - SENESTE: Nu er hun fængslet

En politimand blev ramt flere gange, da en kvinde i Grindsted onsdag brugte kniv mod ham.

Det oplyser Sydøstjyllands Politi, som har sigtet kvinden for at ville dræbe politiassistenten under episoden, der fandt sted i en lejlighed på Grønningen.

Betjenten blev bragt til behandling og er uden for livsfare, oplyste politikredsen onsdag.

I et retsmøde torsdag har en dommer i Retten i Horsens besluttet at varetægtsfængsle den 40-årige kvinde i fire uger.

På grund af sin tilstand skal hun være frihedsberøvet på en lukket psykiatrisk afdeling i stedet for i et arresthus.

Dommeren mener ikke, at der en begrundet mistanke om, at kvinden havde til hensigt at begå manddrab. Det oplyser en anklager fra Sydøstjyllands Politi.

I stedet er der ifølge rettens kendelse indtil videre en begrundet mistanke om, at kvinden begik vold af særlig farlig karakter.

Kvinden har i retsmødet nægtet sig skyldig.

Under episoden, der fandt sted sidst på formiddagen onsdag, affyrede politiet et varselsskud. Skuddet blev afgivet umiddelbart efter knivoverfaldet.

Hvad der gik forud, er uklart. Politiet har ikke oplyst, hvorfor man rykkede ud til lejligheden, men har blot sagt, at der var tale om en politiforretning.

Sponsoreret indhold