Krimi28. august 2024

Ansat på Søholmskolen suspenderet fra lokal spejderklub: Samarbejder med politiet

Det Danske Spejderkorps oplyser til SE og HØR, at man samarbejder med politiet om spejderlederen, der nu er blevet suspenderet fra den lokale spejderklub
Den sigtede er også blevet afskediget fra Søholmskolen.
Den sigtede er også blevet afskediget fra Søholmskolen.
 Foto: Flemming Waldemar Johansen

TIP OS ANONYMT: Kender du mere til sagen? Skriv en fortrolig mail til journalisten på saad@sh.dk

LÆS OGSÅ: SE og HØR afslører: Ansat på Søholmskolen suspenderet fra spejdergruppe

SE og HØR kunne tirsdag afsløre, at den ansatte fra Søholmskolen, som er sigtet for blufærdighedskrænkelse, efter han har filmet mindreårige elever i skolens omklædningsrum med skjult kamera, har arbejdet som spejderleder ved siden af sit job på skolen i Jystrup.

Han er nu blevet suspenderet fra den lokale spejdergruppe.

SE og HØR har været i kontakt med Det Danske Spejderkorps (DDS), der fortæller, at man er berørt af situationen.

– Vi er bekendt med den dybt ulykkelige sag fra Søholmskolen.

– Den ansatte fra Søholmskolen har været spejderleder hos Det Danske Spejderkorps. Vores vigtigste opgave er altid at sikre et trygt og sikkert samvær hos spejderne, lyder det fra kommunikationschef Peter Tranevig til SE og HØR.

- Er forældrene i den lokale spejderklub blevet orienteret om, at manden har filmet mindreårige elever i skolens omklædningsrum med skjult kamera?

– Vi har orienteret de pågældende forældre om situationen på Søholmskolen.

– Det Danske Spejderkorps skal være et trygt sted at være, og vi gør alt, hvad vi kan for at skabe de bedst mulige rammer, lyder det fra Peter Tranevig.

Manden har erkendt, at han filmede mindreårige elever med skjult kamera i skolens omklædningsrum.
Manden har erkendt, at han filmede mindreårige elever med skjult kamera i skolens omklædningsrum.
 Foto: Flemming Waldemar Johansen

Peter Tranevig fortæller videre, at Det Danske Spejderkorps er i kontakt med Midt- og Vestsjællands Politi om den suspenderede spejderleder.

DDS vil blandt andet have ordensmagten til at undersøge, om den sigtede har begået forbrydelser i forbindelse med sit job som spejderleder.

– Der er tale om en politisag og vi har tillid til politiets undersøgelse af sagen, lyder de afsluttende ord fra Peter Tranevig.

SE og HØR har også været i kontakt med Midt- og Vestsjællands Politi, der oplyser, at den sigtedes job som nu tidligere spejderleder også indgår i efterforskningen.

– Vi er bekendt med, at den ansatte på en skole i Ringsted, der er blevet anmeldt for at filme flere mindreårige elever, og som indtil videre er sigtet for blufærdighedskrænkelse, også er spejderleder.

– Den viden indgår i politiets efterforskning af sagen, siger politikommissær Otto Storm fra Midt- og Vestsjællands Politi.

Ifølge Midt- og Vestsjællands Politi har den sigtede filmet elever på 3. og 5. klassetrin.

En far, der har to døtre, som går på Søholmskolen, kalder det "scary shit", at hans børn har leget med den ansatte og siddet på hans skød.

Du kan læse hele SE og HØRs interview med faren lige her.

Sponsoreret indhold