Annonce
Kongelige10 timer siden

Se alle billederne: Dronning Mary besøger pyramiderne i Egypten

Dronning Mary brugte sin søndag på at opleve et af "de syv vidundere"

Dronning Mary i Egypten

Annonce

Dronning Mary var lørdag med til åbningen af det gigantiske museum Grand Egyptian Museum i den egyptiske hovedstad Kairo.

Men dronningen brugte også turen til det nordafrikanske land til at få set pyramiderne.

Det gjorde hun søndag morgen.

På en række billeder kongehuset selv har lagt op, ses Mary ved pyramiderne i Giza.

"Da solen stod op over pyramiderne og Sfinksen i Giza klokken seks i morges, besøgte Hendes Majestæt Dronningen de ikoniske monumenter, hvoraf den største pyramide er det eneste af oldtidens syv vidundere, der stadig står tilbage," skriver kongehuset selv om besøget på deres Instagram.

"Pyramidekomplekset ved Giza, hvor Dronningen indledte sin søndag, rummer i alt ni pyramider. Under besøget fik Hendes Majestæt lejlighed til at træde ind i Khufus pyramide, der herhjemme også er kendt som Keopspyramiden og regnes for den største af dem samt et af verdens ældste bevarede bygningsværker, opført for mere end 4500 år siden."

Du kan se alle alle billederne fra besøget i galleriet over artiklen.

Annonce

Sponsoreret indhold