Kongelige27. juni 2022

Kongehusets Herlufsholm-udmelding går verden rundt

Ligesom danske medier har også de udenlandske taget fat i det danske kronprinspars beslutning om at kvitte kostskolen Herlufsholm
Kongehuset - og især kronprinsparret og deres børn - har nu en stor opgave foran sig, når de før sommerferien er slut, skal have fundet en ny skole til både Christian og Isabella. 
Kongehuset - og især kronprinsparret og deres børn - har nu en stor opgave foran sig, når de før sommerferien er slut, skal have fundet en ny skole til både Christian og Isabella.
 Foto: Hanne Juul

Først udbad de sig en smule betænkningstid, men søndag meldte de så deres endelige beslutning om at trække prins Christian ud af kostskolen Herlufsholm, ligesom prinsesse Isabella ikke vil begynde på skolen efter sommerferien, selvom det var planen.

Og nu trækker det danske kronprinspars Herlufsholm-beslutning overskrifter i resten af verden.

For eksempel kan man hos britiske Daily Mail læse det lidt voldsomme ordvalg: ”Mary og Frederik river deres ældste søn, 16-årige Christian, ud af den prestigefyldte danske skole efter frygtelige anklager om grov mobning og seksuelle overgreb.”

Mediet påpeger naturligvis til baggrund, at en af Marys vigtigste arbejdsområder netop i flere år har været børns trivsel og anti-mobning.

I hendes egen hjemland skriver News.com, Australian Associated Press og 7News også om skandalerne på Herlufsholm, og den endelige beslutning om at fjerne børnene fra nuværende og kommende elevlister.

Dog skriver det australske medie, at beslutningen er foregået pludseligt, selvom Frederik og Mary gennem Kongehuset allerede i forrige uge meldte ud, at de i ro og mag ønskede at genoverveje valget af skole for deres børn – både efter TV 2-dokumentaren ”Herlufsholms hemmeligheder” og kritik fra Styrelsen for Undervisning og Kvalitet.

Prins Christians tid på kostskolen Herlufsholm er slut 
Prins Christians tid på kostskolen Herlufsholm er slut
 Foto: Keld Navntoft

– Det har været en svær proces for os som familie, men på baggrund af det samlede billede og vores særlige position som Kronprinspar har vi valgt, at Prins Christian stopper på Herlufsholm, og at Prinsesse Isabella ikke starter i 9. klasse på skolen efter sommerferien, skrev de søndag i en pressemeddelelse, hvor de igen – ligesom flere gange før – kom ind på, hvilken vanskelig beslutning, skoleudmeldingen havde været.

Ligesom de før har meldt ud, understreger Frederik og Mary endnu en gang i deres nyeste udtalelse, at de er "dybt rystede" over de beretninger, der er kommet frem i lyset på det seneste.

I Holland skriver morgenavisen De Telegraaf, at Frederik og Mary fjerner deres børn fra skolen efter voldsom kritik.

Sponsoreret indhold