KongeligeI går

Kong Frederik og dronning Mary afsløret med ny gadget: Er det en...

Det ligner, at Kong Frederik og dronning Marry er hoppet med på den seneste tech-dille
Er det ikke en...
Er det ikke en...
 Foto: Hanne Juul

LÆS OGSÅ: Casper Christensen jubler: Kong Frederik har mit tøj på

Teknologien udvikler sig som aldrig før, og en af de seneste skud på stammen har nu ramt vores helt eget kongehus, kunne alt godt tyde på.

Vores konge og dronning er nemlig blevet set med en ny ring på fingeren, og det er ikke hvilken som helst ring. Det ligner fuldstændig en smart ring.

Det er den slags, der holder øje med alt fra søvn til puls og stressniveau.

SE og HØR har fulgt parret tæt de seneste uger både på grund af hans fødselsdag samt andre begivenheder, og der er to datoer, der er interessante med især kongens nye erhvervelse.

Den 14. maj i år bar han ikke ringen, viser billeder, fra da kong Frederik overrakte Videnskabernes Selskabs guldmedalje.

Billedet her er taget den 14. maj. Der er ingen ring at se på kongens højre hånd.
Billedet her er taget den 14. maj. Der er ingen ring at se på kongens højre hånd.
 Foto: Hanne Juul

Men går man bare lidt over en uge frem til den 22. maj, så sidder den der pludselig. En diskret sort ring på højre hånd.

Her deltog kongeparret i en festmiddag i anledningen af BusinessEurope.

Wupti, der var ringen.
Wupti, der var ringen.
 Foto: Kaspar Wenstrup

Og igen til kongens 57-års fødselsdag var der en sort ring på fingeren.

57 år og med ny tech på fingeren?
57 år og med ny tech på fingeren?
 Foto: Hanne Juul

Som nævnt har dronningen også fået sig en ring, der højst sandsynligt kan andet end at se godt ud.

Den 27. maj var hun på besøg hos WWF's naturprojekt på Knudshoved Odde, og her havde hun, hvad der ligner en smart ring på sin langefinger i sølv.

Dronning Mary og kong Frederik er øjensynligt glade for de teknologiske ringe.
Dronning Mary og kong Frederik er øjensynligt glade for de teknologiske ringe.
 Foto: Kaspar Wenstrup

Den populære teknologi inkluderer mærker som Oura, Samsung og Ultrahuman. Ringene er koblet op med en app og måler blandt andet aktivitet, søvnkvalitet og hjerterytme.

Om Frederik og Mary bruger deres ringe til at optimere nattesøvnen, tracke løbeture eller noget helt tredje, ved kun dem selv. Men noget stort chok er det ikke, da kongeparret er kendt for deres aktive livsstil.

Sponsoreret indhold