Fejres med bulder og brag: Frederik er kanonkongen

Han var bare tre år, da han oplevede sin mor blive udråbt som dronning af Danmark.
Og går alt efter planen, vil han aldrig se nogen anden blive udråbt som konge.
Det er altså noget af en speciel dag, der venter Frederik og alle andre danskere, når Mette Frederiksen klokken 15 træder ud på balkonen på Christiansborg Slot sammen med den fhv. frømand for at proklamere, at kronprinsen er blevet konge.

Sidste gang, i 1972, var det den daværende statsminister Jens Otto Krag, som stod på balkonen i iskoldt vintervejr.
– Kong Frederik 9. er død. Længe leve Hendes Majestæt Dronning Margrethe 2.! lød det – helt efter dansk tradition – tre gange og lagde op til et nifoldigt leve.

Efter de ni hurraråb fra den frysende befolkning overtog Margrethe mikrofonerne og holdt en tale.
Men hvad Mette Frederiksen vil sige før Frederiks hyldest, vil være helt nyt.
For den siddende regent er for første gang ikke død.
Et afgørende pennestrøg
Når Frederik og Frederiksen står ude på balkonen, er kronprinsen faktisk allerede blevet konge.

Han ankommer til Christiansborg en time forinden og deltager i et møde i Statsrådet.
Her sidder ministrene, prins Christian og ikke mindst dronning Margrethe også med.

Dronningen skal i løbet af mødet underskrive et dokument om sin egen abdikation.
Når pennen har skrevet Margrethe R på papiret, bliver kronprinsen til hans majestæt kong Frederik 10.

Kronprinstitlen rykker videre til den 18-årige herre ved bordet, og med det samme pennestrøg bliver Mary dronning.

Når så den nye konge, dronning og kronprins er taget hjem og har fordøjet den historiske dag, kan de klokken 18 kigge ud af vinduerne i Amalienborg – og se en gigantisk hyldest til ære for tronskiftet, når Tivoli fyrer op under forlystelsesparkens største fyrværkerishow nogensinde, som ventes at kunne ses i hele København, hvis ellers vejret tillader det.