Dronning Margrethes inviterede eks-svigerdatter: Grevinde Alexandra med til festen
I aften indtager omkring 1.200 af dronning Margrethes allernærmeste de gamle sæder i Det Kongelige Teater.
Her vil de sammen med dronningen tage del i hendes længe ventede fejring af 50-års regeringsjubilæet.
Og dronning Margrethe har udvalgt nogle helt særlige gæster til sin store fest. Hun kan blandt andre se frem til at blive fejret af eks-svigerdatteren grevinde Alexandra, der er blandt de mange gæster.

Selvfølgelig får 82-årige Margrethe også selskab af kronprinsparret samt prins Joachim og prinsesse Marie.
Hun kan også glæde sig over et gensyn med sine nære venner fra både Sverige og Norge: Sveriges kong Carl Gustaf og dronning Silvia samt Norges kong Harald og dronning Sonja gæster således også Det Kongelige Teater lørdag aften.
De mange gæster kan i aften nyde både uddrag og sange fra flere store og klassiske skuespil, operaer og musicals som Hamlet, Mød Mig på Cassiopeia, Carmen og West Side Story.
Fejringen slutter ikke i aften. Også i morgen vil der være en række begivenheder for at markere milepælen.
Der vil blandt andet være gudstjeneste i Vor Frue Kirke søndag morgen. Efterfølgende er der frokost for nordiske statsoverhoveder og den kongelige familie på Kongeskibet Dannebrog.
Festlighederne slutter søndag aften med et gallataffel på Christiansborg Slot.
I kølvandet på dronning Elizabeths død er nogle af weekendens begivenheder blevet tilpasset.