Kongelige12. juli 2024 (opd. 5. september 2024)

Dronning Margrethe blandt publikum: Ballet må rykke ind i håndboldhal

Balletten er kendetegnet ved at blive opført udendørs på forskellige kendte lokaliteter i Danmark. Men vejret er kommet i vejen
Dronning Margrethe Viborg Lørdag den 02 JuniSted: Viborg Optagelsedato: 2018/06/02Journalist: Trine Larsen
Dronning Margrethe vil ankomme klokken 15.45.
 Foto: Claus Fisker

Verdensballetten skulle lørdag have opført sin forestilling på Sostrup Slot foran blandt andet Dronning Margrethe.

Men det har en vejrudsigt med potentielt store mængder regn sat en stopper for.

I stedet bliver balletten rykket til Nørre Djurs Hallen i Glesborg, hvor der normalt bliver spillet mere bold end danset ballet.

Det oplyser Verdensballetten, skriver TV 2 Østjylland. (link fjernet)

Dronning Margrethe vil ankomme klokken 15.45, hvor hun bliver modtaget af Kirsten Swift, der ejer Sostrup Slot, og Jens Christian Wandt fra Verdensballetten.

Han udtaler i en pressemeddelelse:

- Den charme, det er at sidde foran Sostrup Slot en smuk sommerdag kan vi desværre ikke flytte med, men vi gør hvad vi kan for at give alle en god oplevelse, programmet bliver det samme, og kunstnerne er klar til at give publikum en uforglemmelig oplevelse med ballet, opera og klassisk musik – og nu uden stærk regn og i sikkerhed for lyn og torden, udtaler han.

Sponsoreret indhold