Søs i babyrus: Fenger bli’r farmor

LÆS OGSÅ: Rasmine og Cathrine Laudrup-Dufour jubler: – Vi gjorde det!
Snart skiftes dynamiske dj-rytmer og drømmende pophits ud med skrig og skrål i familien Fenger.
For 80’er-legenden Søs får inden længe ny titel, når sønnike August Fenger gør hende til farmor.
-More life incoming, lyder det således fra 32-årige August, som samtidig allerede har døbt sig selv ”Aggefar”.
På Instagram har den vordende papa foreviget sin smukke højgravide kæreste Karoline Bloch.
Og jubelbrøl og hjerter strømmer da også ind – fra så lydvenlige labaner som Sara Bro, Bryan Rice, Pato Siebenhaar og Oliver Kincaid fra den hedengangne hitduo Julias Moon.
Noget ved musikken
Og det er ikke så sært, at lykønskningerne kommer fra netop musikkens vidunderlige verden.
I efterhånden mange år har August Fenger optrådt og produceret sprøde toner under kunstnernavnet Eloq.
Dermed burde den musikalske fremtid være sikret – for ingen behøver vel minde om farmor Søs Fengers uendelige bagkatalog af ”bangers”.
Nu kan den 62-årige legende så snart nynne ”Du Er”, ”Inderst Inde” eller ”Holder Øje Med Dig” for den lille ny Fenger-baby.
Og som om det ikke var nok, er August Fengers far den svenske musiker Henrik Janson, som Søs dannede par med i start-90’erne.