
Søren Le Schmidt afslører: Kontroversiel kjole skaffede ham fed tjans
Sjældent har en kjole fået så meget omtale og skabt så meget debat.
Nogle mente, den var for vovet, mens den anden lejr klappede i hænderne.
Det er naturligvis den kjole, Helle Thorning-Schmidt bar, da dronningen holdt gallamiddag på Christiansborg Slot i september sidste år, der er tale om.
Lisbet Dahl har ligesom alle os andre ikke kunnet undgå at lægge mærke til den kontroversielle kjole, som senere vandt BILLED-BLADET’s pris for Årets Kjole, og nu har Tivoli Revy-instruktøren givet manden bag kjolen et job.

Det er således Søren Le Schmidt, der står bag kostumerne til årets Tivoli Revy.
- Lisbet kontaktede mig i forbindelse med, hun havde set Helle Thorning-Schmidts kjole, fortæller Søren i en pressemeddelelse.
- Det er en sindssyg kobling, tilføjer han med et grin.

Selv om han forundres over, at den kontroversielle kjole fik Lisbet Dahl til at tænke på revy, indrømmer Le Schmidt, at det er et sjovt match.
Nu er han således sprunget ud som kostumier på sin allerførste revy. Til trods for det høje tempo, og de mange beslutninger, der bliver lavet i 11. time, synes designeren, at hans nye arbejde er skægt