
Smider 14,5 millioner kroner: Jan Lehrmann og hustruen køber naboens sommerhus

Når denne måned er forbi, får Jan Lehrmann og hans hustru, Margrethe, mere plads at boltre sig på i Nordsjælland.
Her overtager de nemlig et sommerhus i kystbyen Vejby.
Det fremgår af tinglysningen, hvor man samtidig kan se, at parret har betalt 14,5 millioner kroner for det 75 kvadratmeter store sommerhus med udsigt til kysten.
De overtager det 1. oktober, men de behøver ikke bruge lang tid på at lære området at kende.
Siden 2016 har de nemlig ejet nabogrunden, som de dengang betalte fem millioner kroner for at overtage.
Dermed får parret altså snart ekstra meget palds at boltre sig på, når de skal slappe af og nyde roen i det nordsjællandske ferieområde, hvor de ikke skal gå langt for at få våde fødder.
Parret ejer desuden allerede en villa i Hellerup, som de i 2004 købte for 6,6 millioner kroner.

Jan Lehrmann er i offentligheden især kendt for sin medvirken i DR-programmet "Løvens hule", hvor han i flere sæsoner investerede i en række virksomheder sammen med de andre rigmænd.
Han har blandt andet skabt sin formue, da han var med til at stifte Bilbasen og Benjamin Media. Siden har han investeret i en række selskaber - blandt andet via DR-programmet 'Løvens hule', som han var en del af fra 2019 til 2022.
Han har samlet sine investeringer i virksomheden Lehrmann Family, hvor egenkapitalen ved udgangen af 2024 rundede milliarden. Det skete efter et overskud på godt 300 millioner kroner, hvilket bragte egenkapitalen op på lige knap 1,2 milliarder kroner.
Desuden sidder han i en række bestyrelser - heriblandt for kæden Normal, hvor han indtil sidste år var formand, ligesom han ejer en del af kæden.
Her stod en række medarbejdere for nylig frem og fortalte, at man på kædens varelager kan blive fyret for at smile for meget. Normal afviste kritikken. Du kan læse om sagen herunder:
