Annonce
Kendte18 timer siden

Smider 110 millioner: Dansk milliardærdatter køber vild bolig

En ganske velhavende dansk kvinde overtager 1. november nøglerne til et hus i første række ned til vandet i Vedbæk
Det er denne villa i Vedbæk, der nu har skiftet ejer for 110 millioner kroner.
Det er denne villa i Vedbæk, der nu har skiftet ejer for 110 millioner kroner.
 Foto: Skråfoto
Annonce

LÆS OGSÅ: Gigantisk bolighandel på Frederiksberg: 83.000.000 kroner

En bemærkelsesværdig bolighandel har fundet sted i Danmark.

Således har en villa i Vedbæk skiftet ejer for den nette sum af 110 millioner kroner.

Det fremgår af tinglysningen, hvor salget netop er blevet offentliggjort.

Den nye ejer overtager officielt nøglerne til den 478 kvadratmeter store hovedbygning på den store grund i Vedbæk 1. november, hvor sælger - efterkommerne til en afdød kvinde - siger farvel til havudsigten og den skønne beliggenhed.

Køberen har navne- og adressebeskyttelse og fremgår således ikke af de offentlige registre.

Men ifølge SE og HØRs oplysninger er der tale om en dansk milliardærdatter, der sammen med et familiemedlem igen og igen har været repræsenteret på diverse lister over Danmarks rigeste personer.

Man skal ikke gå langt for at få våde fødder.
Man skal ikke gå langt for at få våde fødder.
 Foto: Skråfoto
Annonce

Nu bruger hun altså en del af hendes milliardstore formue, som primært er grundlagt på mode, på at få udsigt ud over Øresund.

SE og HØR har forsøgt at få en kommentar fra både velhaveren samt den kendismægler, der ifølge tinglysningen har stået for handlen.

Mens mægleren ikke har reageret, så har milliardærdatteren ikke ønsket at bekræfte, at hun står bag den vilde bolighandel eller kommentere købet.

Annonce

Sponsoreret indhold