Skinz fik hjælp af "Vild med dans"-vinder: - Han er MEGET investeret

LÆS OGSÅ: TV 2 bekræfter: "De bedste år" vender tilbage med ny sæson
Skinz har haft prominent besøg i træningslokalet op til sidste uges "Vild med dans".
Den tidligere vinder Jimilian lagde nemlig vejen forbi for at give sin ven gode råd om, hvordan man når til tops i programmet.
Det fortæller Skinz, da SE og HØR møder ham og dansepartneren Mille efter fredagens nervepirrende show.
– Han kom med mange tips og tricks, og han havde sin egen måde at gøre det på, fortæller Skinz til SE og HØR.
Men under besøget finder Skinz også ud af, at Jimilian har mere end bare moralsk opbakning på spil.
– Så finder man så lidt ud af, at han er meget investeret, fordi han har valgt at oddse på mig. Så han skal hive nogle penge hjem. Ifølge ham er det 10.000 kroner, han mangler, hvis jeg falder igennem.
– Så det var bare fedt. Han tror på det, griner Skinz, der nu har et ekstra pres på sig.

Tror på det
I sidste uge måtte Skinz og Mille dog en tur i farezonen, men "Malibu"-sangeren har bestemt ikke mistet modet.
Håbet om at vinde lever stadig, og Jimilians støtte og hjælp betyder en hel del.
– Jeg har på fornemmelsen, at han tror på mig, og det er jo fordi, han er en god ven. Men mest af alt tror jeg på, at han kan få os lidt længere.
– Han kan jo komme med den der nydanser-erfaring, som gik hele vejen, og Mille kan komme med professionel erfaring. Så de to blandet sammen – og lidt af hvad jeg kan – så kan det være, vi går hele vejen, siger Skinz.
Hvor langt parret kommer i konkurrencen, må vi se fredag, når Mille og Skinz igen skal på dansegulvet i Vild med dans.
SE og HØR er som altid med i studiet, og du kan følge hele slagets gang på SH.dk fra klokken 20.00 fredag.