Sissal afslører: Det skal hun nu

Læs også: Sissal trodsede skuffelsen: Festede hele natten
Det endte i en regulær fuser for Sissal og Danmark, da hun lørdag aften måtte tage til takke med en skuffende 23. plads i Eurovision-finalen.
Ingen havde set det komme, da den færøske stjerne trodsede alle odds og slog bookmakerne af banen ved overhovedet at komme i finalen, alligevel var forventningerne til en top-ti på tale.
Juryen kvitterede med 45 point og en placering som nummer 17 – men seerne var langt fra imponerede.
Kun to sølle point tikkede ind fra folket, hvilket sendte Danmark helt ned i bunden af feltet.
Men selvom nederlaget var til at tage og føle på, nægter Sissal at lade sig kue.
Tværtimod.
- Jeg har altid sagt, at jeg egentlig ikke tror på musikkonkurrencer - for point kan ikke definere musikken, kunstneren eller hjertet bag. Som kunstner er det så vigtigt at huske, at det er noget, ingen kan tage fra én, skrev hun på Instagram efterfølgende.
Og de få, der stemt på Sissal, kan godt begynde at glæde sig.
Nu løfter hun nemlig sløret over for SE og HØR, og fortæller at fremtiden byder på masser af nye planer – og ikke mindst ny musik.