
Sigmund Trondheim: - Jeg vil ikke bolles i smug

LÆS OGSÅ: Sigmund Trondheim er vældig populær: – Der er mange mænd
Sigmund elsker "white, Danish boys", men han "elsker jo også brune, flotte, mørke mænd".
Ja, faktisk er den 30-årige Hr. Trondheim ikke bleg for at indrømme, at han kommer vidt omkring i sit datingliv.
Der er dog én ting, som den tidligere "X Factor"-stjerne ikke vil finde sig i, og det er at blive "bollet i smug".
Sådan lyder ordene fra den kække influencerkendis, da han i selskab med Kosmopols Aburna tog en tur på Søerne i en lejet cykelbåd.
- Der er for mange tys-tys-mænd, siger Sigmund og fortsætter:
- Det er bare trist, men det er bare nogle gange også med kone og børn, og det er ikke en god ting, og jeg prøver at holde mig fra dem.
Ifølge Sigmund er der nemlig et væld af heteroseksuelle mænd, der går rundt med en lyst til at udforske ting, men det ender ofte i problematiske situationer, fordi "der er rigtig mange mænd, der er diskrete eller usikre" og samtidig bange for omverdenens reaktion.
- Jeg synes, vi skal normalisere, at maskuline, heteroseksuelle mænd, gerne må udfolde sig og eksperimentere og følge deres hjerte.
Og eksperimenteret har Sigmund da også selv gjort. For som SE og HØR tidligere har kunnet fortælle, har den farverige sanger og entertainer gennem årene danset tæt med både kendisser og fans til den lyse morgen.
Gretes bordel på Østrigsgade
– Der er mange diskrete fyre, som "Grete" ses med i smug, sagde han tidligere til SE og HØR med et stort grin.
Grete er Sigmunds flamboyante alter ego – en karakter, han ofte lader tage over på sin Instagram, hvor han iklædt pailletter, parykker og selvironi deler ud af både kærlighed og kaos.
– Der er mange mænd. Oh yes. Gretes bordel på Østrigsgade, jeg har en svingdør, mændene kan bare sætte sig og tage et nummer, så er jeg klar. Oh yes, honey, griner Sigmund og sender luftkys til SE og HØRs læsere.
Siden sit gennembrud i 2018 har Sigmund skabt overskrifter for både sine ærlige bekendelser, sin flamboyante stil og sin åbenhed omkring seksualitet. Han har aldrig lagt skjul på, at han tidligere har kæmpet med skam og selvaccept.
– Hele min barndom har jeg følt, at jeg var forkert, uden at snakke om det eller få det at vide fra andre, så var der bare noget i luften, der sagde, at jeg skulle lægge skjul på de følelser eller tanker, jeg havde. Jeg har jo faktisk aldrig kysset med nogen. Jeg har aldrig haft sex med en anden person. For jeg skammer mig, sagde han i dokumentaren “Kommer Sigmund i helvede?” fra 2018.
