Annonce
Kendte18 timer siden

Rørende audition: 18-årige Asta gav Benjamin Hav våde øjne

Den nordjyske solist rørte især Benjamin Hav, da hun stillede op i "X Factor". Til SE og HØR fortæller hun, at det var en tidligere deltager fra programmet, der lokkede hende med
18-årige Asta bemærkede slet ikke, at Benjamin Hav blev så rørt under den tredje og sidste audition.
18-årige Asta bemærkede slet ikke, at Benjamin Hav blev så rørt under den tredje og sidste audition.
 Foto: TV 2
Annonce

LÆS OGSÅ: TV 2 dropper "X Factor": Her er forklaringen

Da 18-årige Asta stillede sig ind foran de tre dommere i årets tredje og sidste audition i "X Factor", gjorde hun et uforglemmeligt indtryk.

Den unge solist fra Aalborg sang et cover af Katinka Bands "2000 meter i frit fald", som gik lige i hjertet på dommerne, og særligt Benjamin Hav var rørt til tårer.

- Jeg har ikke været så rørt i noget tid. Så tak for det, lød det fra en bevæget "X Factor"-dommer, der måtte tørre tårerne væk.

Også Drew Sycamore og Thomas Blachman var imponerede over Astas stemme, og alle tre dommere kvitterede med store roser og et ja.

Men selv om Benjamin Hav fældede et par tårer, og roserne væltede ned over hende, var nervøsiteten så stor, at Asta knap nok opfattede, hvad der skete i lokalet.

Annonce

- Jeg var virkelig, virkelig nervøs derinde. For at være helt ærlig, turde jeg ikke rigtigt kigge på dommerne, så jeg fandt først ud af det, da jeg kom ud, og mine venner fortalte mig det. Men efter det var jeg sygt glad, og jeg ringede bare til min mor med det samme, for det havde jeg slet ikke forventet, fortæller Asta til SE og HØR.

Særligt Benjamin Havs reaktion betød meget for den unge sangerinde.

Annonce

- Jeg er vildt stor fan af Benjamin Hav og alle de ting, han laver, og jeg synes, han har en vildt fed energi. Så jeg blev virkelig glad, fortæller hun videre.

Benjamin Hav blev dybt rørt, da Asta sang foran de tre dommere.
Benjamin Hav blev dybt rørt, da Asta sang foran de tre dommere.
 Foto: TV 2

Klædt på af tidligere deltager

Mens Asta kæmpede med nerverne foran dommerbordet, blev hun støttet af sine venner og af "X Factor"-værten Maria Fantino.

Blandt vennegruppen var også sidste års livedeltager Asta, der deltog under kunstnernavnet HVA SÅ ASTA. Hun var en del af Simon Kvamms hold og nåede til tredje liveshow, hvor hun røg i farezonen sammen med gruppen Blomster Bror.

Annonce

Til SE og HØR fortæller Asta, at de to er gode veninder, og at det var den tidligere deltager, der gav hende det sidste skub til at melde sig til programmet.

- Jeg havde egentlig tænkt over det længe, fordi det virker som en fed oplevelse. Men så ringede Asta fra sidste år til mig, mens jeg var på arbejde og spurgte “Vil du ikke være med i “X Factor” i år. Så skulle jeg lige tænke over det, men så tænkte jeg, “hvorfor ikke”, fortæller hun.

Gensynsglæden var stor, da HVA SÅ ASTA pludselig var tilbage hos Maria Fantino.
Gensynsglæden var stor, da HVA SÅ ASTA pludselig var tilbage hos Maria Fantino.
 Foto: TV 2

Asta kunne blandt andet klæde hende på i forhold til, hvad hun kunne forvente under sin audition.

Annonce

- Hun hjalp mig især i forhold til alt det, der skulle ske. Jeg har ikke altid fulgt med i “X Factor”, kun nogle gange, og især da jeg var lidt mindre. Så jeg var ikke helt med på, hvordan det skulle foregå.

- Så hun var meget god til at hjælpe med, hvad dommerne kunne sige, og hvad jeg selv kunne sige. Alt det der, jeg kunne forberede mig på, fortæller Asta, som fik tre gange ja og strøg direkte videre i konkurrencen.

Du kan se hele Astas audition, når "X Factor" vises på TV 2 lørdag klokken 20.00.

Annonce

Sponsoreret indhold

Preview