Kendte3. april 2025

René Pehrson fra "Rigtige mænd" deler stor nyhed: Er blevet far

"Rigtige mænd"-René Pehrson og konen Jannie Møller Pehrson har fået en lille datter
Rene Pehrson er blevet far igen, igen, igen, igen, igen.
Rene Pehrson er blevet far igen, igen, igen, igen, igen.
 Foto: Privatfoto

Det kan være en udfordring at dele nyheder, folk faktisk tror på 1. april, da mange automatisk mistænker en aprilsnar.

Derfor var det heller ikke mange, der tog René Pehrson fra "Rigtige mænd" seriøst, da han fortalte sine nærmeste, at han var blevet far netop den dag til sin første datter.

- Vi har fire drenge i forvejen, og det har altid givet en ro, at der var en drengeflok der skulle arve en gæld og værktøj. Nu kom den første pige, og det giver en ro, at der er en der kan overtage Jannies skrammel.

Rene Pehrson fortæller til SE og HØR, at parret var meget spændt på, hvordan deres søn Feliks ville tage det, efter han tilbage i 2022 blev hjerneskadet efter en blodprop.

- Han er bare en stolt storebror. Det er de alle fire, siger René Pehrson.

René sørgede for, at der var kage til rådighed under hele fødslen.
René sørgede for, at der var kage til rådighed under hele fødslen.
 Foto: Privatfoto

I 2023 fik konen Jannie diagnosen sklerose, og efter parret fandt ud af, Jannie var gravid, røg de direkte i konsultation hos lægerne, der havde overraskende positivt at fortælle om kroppens reaktion.

Det viser sig nemlig, at en graviditet kan bremse skelrosesygdommen en smule.

- Sygdommen har været i bero under graviditeten. Men nu skal vi have gang i Jannis behandling igen. Hun har ikke fået sin medicin under graviditeten, så det skal startes op hurtigt igen, siger Rene og tilføjer, at selvom graviditeten har sat sygdommen i bero, betyder det ikke, at de skal have barn nummer seks.

Parret har i forvejen fire drenge – to har de fået sammen, mens de to ældste er Jannie Møller Pehrsons fra et tidligere forhold.

Sponsoreret indhold