Kendte13 timer siden

Nu er det helt officielt: Dennis Knudsen har købt luksusvilla til 12 millioner i Vedbæk

Kendisfrisøren flytter med sine tre børn ind i en arkitekttegnet drømmevilla med pool, jacuzzi og udsigt til skov – kun få minutter fra stranden

Her skal Dennis Knudsen bo

LÆS OGSÅ: Dennis Knudsen i stormvejr efter aprilsnar

Der er fuld fart på boligfronten hos kendisfrisøren Dennis Knudsen.

Nu bekræfter tinglysningen, hvad SE og HØR allerede afslørede forleden – nemlig at Knudsen har lagt hele 12 millioner kroner for en eksklusiv villa i det mondæne Vedbæk.

Overtagelsen sker den 1. juni, og flyttekasserne er allerede fundet frem i det gamle hjem i Korsør.

Herfra rykker Dennis Knudsen ind i det nye hjem sammen med sine tre børn – og det er ikke bare hvilket som helst hjem.

- Jeg har købt et stort og fedt hus i Vedbæk, jubler Dennis Knudsen, der ikke lægger skjul på sin begejstring over den nye adresse.

Villaen, som han har købt gennem kendismægleren Elbæks Liebhavermægler, beskrives på mæglerens hjemmeside som både arkitekttegnet, flot vedligeholdt og fuldstændig indflytningsklar.

Den ligger lige op ad en idyllisk frugtplantage, og omgivelserne matcher tilsyneladende den eksklusive pris.

- Det er med stor pool og jacuzzi og lige ud til en kæmpestor skov, og det ligger en kilometer fra stranden, siger Dennis om huset, som rummer cirka 350 kvadratmeter fordelt på carport, kælder og flere udebygninger.

Prisskiltet lød oprindeligt på 13.245.000 kroner, men Knudsen fik forhandlet sig frem til en pris på 12 millioner kroner. En handel, han selv beskriver som et scoop.

- Det er i store træk indflytningsklart. Der skal lige laves lidt småjusteringer deroppe, forklarer han og tilføjer:

- Det bliver toplækkert.

Bag ønsket om en ny bolig i Nordsjælland gemmer sig også en personlig årsag. I vinter satte Dennis sit hus i Korsør til salg for at komme tættere på sin mor og sin bror, der begge bor i området. Og så spiller børnenes fremtid naturligvis også en rolle.

– Lukas begynder i skole 1. maj. Det er det rigtige tidspunkt, lige inden han skal begynde i skole, siger Dennis, der ser frem til familielivet i Vedbæk.

Sponsoreret indhold