Kendte24. november 2023

Northside afslører de første navne: Massive Attack og Ukendt Kunstner spiller i Aarhus

Den populære musikfestival har de første 12 navne til 2024-programmet, og her er der både danske og internationale kunsterne
Ukendt Kunstner spillede i år på Roskilde Festival, som de lukkede med et brag. Næste sommer får Aarhus fornøjelsen af Hans Phillip og Jens Ole McCoy, der skal optræde på Northside Festival.
Ukendt Kunstner spillede i år på Roskilde Festival, som de lukkede med et brag. Næste sommer får Aarhus fornøjelsen af Hans Phillip og Jens Ole McCoy, der skal optræde på Northside Festival.
 Foto: Mathias Haugaard

Den aarhusianske festival Northside har offentliggjort de første kunstnere, som til sommer skal indtage Eskelunden i smilets by.

Her vil det britiske band Massive Attack blandt andet kigge forbi og tage revanche for 2020, hvor de skulle have spillet på festivalen, der blev aflyst på grund af coronavirusset.

Er man mere til tekster på dansk, kommer der også til at være noget for sådan en musiksmag.

Northside er lykkedes med at hyre Ukendt Kunstner, der for nylig spillede to udsolgte koncerter i Royal Arena.

Også popduoen Barselona er på plakaten, ligesom at solisten August Høyen skal spille på festivalen, der varer fra den 6. til den 8. juni.

Billetsalget til Northside begyndte i denne uge. Der er stadig muligt at få fat i en partoutbillet, der koster 1995 kroner inklusiv billet- og administrationsgebyrer.

Se den fulde liste med alle de offentliggjorte musiknavne herunder.

Sponsoreret indhold