
Midt i skandalen: Faustix hyldes
LÆS OGSÅ: Morten "Faustix" Olsen bryder tavsheden: - Vi er stadig sammen
Mens rygterne om utroskab og mystik i forholdet til Irina Olsen stadig florerer, høster Morten ”Faustix” Olsen store roser for sin optræden på Smukfest.
Musikmagasinet Gaffa har i hvert fald valgt at kvittere med intet mindre end seks ud af seks stjerner for torsdagens nattefest på Bøgescenerne.
Fra drama til dødstramp
”Faustix fik den indre køter frem på Smukfest med ultimativ dødstramp,” skriver Gaffa og minder om, at selv om det store internationale gennembrud udeblev i 10’erne – trods massive udgivelser med blandt andre Diplo – er han nu på vej tilbage i toppen med en plads på DJ Mags globale top 100.
Og det var netop den position, han cementerede, da han torsdag aften lukkede Smukfests hovedscene med sit største show nogensinde, lyder det fra Gaffas anmelder.

”Vi er stadig sammen”
Forud for koncerten brød Faustix tavsheden over for SE og HØR.
– Vi er en familie, og vi støtter hinanden. Vi er stadig sammen, sagde han om forholdet til Irina Olsen, uden dog at gå i detaljer om de mange historier, der de seneste uger har fyldt på sociale medier.
Irina har selv lagt kryptiske opslag på Instagram med billeder fra parrets tid sammen – alle dækket af knuste hjerter – men Faustix holdt fast i, at fokus lige nu er musikken.

Holder fokus på festen
På campingpladsen lod han sig fotografere med fans og fortalte, at han som dansk Pepsi Max-ambassadør var ude for at ”sprede glæde” – kun hjulpet på vej af kaffe og Red Bull, da han er afholdsmand og på antabus.
