Mascha Vang vækker opsigt i argentinsk presse

LÆS OGSÅ: Forlader Mascha Vang: Pilotmanden Troels flytter til USA
Mascha Vang er blevet en sensation i Argentina – og det skyldes hendes mand, kampflyver Troels "Teo" Vang.
Det argentinske medie La Nacion har skrevet en stor artikel om den danske pilot, der har ledet leveringen af seks F-16-fly til landet. Men avisen bruger også masser af spalteplads på at beskrive Maschas liv og karriere.
Og underrubrikken afslører, hvad der har gjort ham berømt:
- Han blev en figur i Danmark, især efter at have giftet sig med influencer Mascha Vang. Før det var han kun kendt af fans, skriver La Nacion.
En af Danmarks mest kendte
Avisen beskriver Mascha som "en af de mest kendte kvinder i Danmark" og bruger flere afsnit på at fortælle om hendes karriere.
Hendes gennembrud kom i 2005 med reality-programmet "Paradise Hotel", og siden har hun transformeret sig til en succesfuld forretningskvinde og influencer med eget brand.
La Nacion fremhæver også hendes deltagelse i "Vild med dans" i 2021, som de beskriver som "et af de mest populære programmer i Danmark."
Avisen fortæller detaljeret om, hvordan parret mødtes i 2018 gennem Instagram, mens "Teo" var udstationeret i Litauen.
Mascha fortæller i artiklen, at hun søgte efter Teos navn online og næsten ikke fandt noget – bevis på hans "totale anonymitet". Og det tiltalte hende.
- Det sidste, jeg havde brug for, var endnu en mand, der havde været igennem hele Københavns natteliv. Jeg ville have en fyr helt for mig selv, citerer avisen hende for at sige.
La Nacion har endda inkluderet billeder fra parrets "spektakulære" bryllup på Holckenhavn Slot i 2022, som prydede forsiderne af danske ugeblade.
Mascha Vang selv har opdaget omtalen, som hun kommenterer på Instagram.
- Stakkels Troels, skriver hun blandt andet, fordi hun nu har taget opmærksomheden fra ham.
Læs hendes opslag her: