Marcel de Sade er død: Levede et farverigt og skandaløst liv

LÆS OGSÅ: Bjarne Henriksen skal i pænt tøj nu
Et farverigt kapitel i dansk kendishistorie er slut.
Marcel de Sade er død, 91 år gammel, skriver B.T. Han gik bort tirsdag aften omgivet af sine nærmeste, mens Chopins As-dur Polonaise fyldte rummet, fremgår det af et opslag på Facebook.
Lars Henriksen bekræfter dødsfaldet over for Ritzau.
Marcel de Sade, der var født Jørgen Vase Schmidt, var kendt som Danmarks eneste markis og en fast del af det københavnske jetsetliv gennem årtier.
Allerede fra 1960’erne vakte han opsigt med sin flamboyante stil og sine ekstravagante fester. Han blev ofte beskrevet som en societyløve og optrådte som en slags realityperson, længe før genren fandtes.
Oprindeligt var han uddannet regnskabsholder, men det var selskabslivet, der gjorde ham kendt. Marcel de Sade efterlader sig børn, børnebørn og oldebørn.
Hans liv var dog ikke uden skandaler. Marcel de Sade blev landskendt som den såkaldte falske markis, da det i begyndelsen af 1960’erne kom frem, at han som bogholder havde taget af kassen for at finansiere sit ekstravagante liv.
I 1963 blev han dømt for bedrageri og idømt fire et halvt års fængsel, hvoraf han afsonede tre et halvt.
Efter løsladelsen lagde han jetsetlivet bag sig og fik et langt arbejdsliv i hjemmeplejen. Trods dommen holdt han fast i sin titel og levede videre som markis, inden han trak sig tilbage og nød sit otium i sin store herskabslejlighed på Frederiksberg.
Den ikoniske herskabslejlighed endte også med at spille en hovedrolle i en opsigtsvækkende bolighandel.
Lejligheden på Frederiksberg Allé på hele 460 kvadratmeter blev overtaget af Frederiksbergs daværende unge borgmester, Simon Aggesen, efter at Marcel de Sade var blevet hjulpet videre til en anden bolig.
Købet lød på 9,5 millioner kroner, men efter få år og en omfattende istandsættelse blev lejligheden solgt for 25,6 millioner kroner. Ifølge borgmesteren selv gav handlen en gevinst på over 11 millioner kroner.