Kolleger og venner om Søren Papes død: Trist og meningsløst
Søren Papes liv i billeder
LÆS OGSÅ: Her faldt Søren Pape om

Danmarks statsminister Mette Frederiksen, 46, var hurtig til at hylde sin nu tidligere kollega og konkurrent på Christiansborg.
– Det er med stor sorg, jeg tidligere i dag modtog beskeden om Søren Pape Poulsens alt for tidlige død.
– Jeg har været kollega med Søren i mange år og udover at have samarbejdet om meget politisk, vil jeg huske Søren som samvittighedsfuld, ordentlig og lattermild. Konservativ i krop og sjæl med et stort engagement i Danmarks sikkerhed og i retspolitikken, siger den socialdemokratiske leder.

Hele Danmarks bagekone Rosa Kildahl, 66, kendte også den nu afdøde politiker.
– Vi havde endnu en aftale … men den bliver desværre aldrig til noget.
– Min største medfølelse med familien og kondolerer, skriver hun på Instagram.

Danmarks udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, 59, er også chokeret.
– Mine varmeste tanker er hos Sørens forældre, familie og venner, der er nærmeste vidner til et ufatteligt og pludseligt tab. Ingen ord trøster, men bag tårerne gennem sig en taknemmelighed overfor et godt, men alt for kort, liv levet, skriver den tidligere statsminister på Facebook.

De kørte en overgang parløb på den borgerlige fløj, men nu er kun minderne tilbage.
– Det er næsten ikke til at tro. Hvor er det trist, og hvor er det dog meningsløst. Jeg kommer til at savne det dejlige og glade menneske. Vi har været gennem meget sammen, og jeg har nydt Sørens selskab. Også når vi var uenige.
– Må han hvile i fred, skriver den tidligere Venstre-formand Jakob Ellemann-Jensen, 50, på Instagram.

Politisk uenighed kom ikke i vejen for et godt venskab mellem Pape og SF-formand, Pia Olsen Dyhr, 52,
– Så uendelig trist – et godt menneske og en kær ven er her ikke mere. Det er ufatteligt.
– Vi blev partiformænd næsten samtidigt og talt meget sammen. Vores parløb er nu slut. Ufatteligt trist. Jeg vil savne Søren, skriver hun på X.

Højrefløjsdronningen Inger Støjberg, 50, havde et særligt forhold til Søren Pape Poulsen.
– Jeg er så ulykkelig over, at min gode, kærlige og helt fortrolige ven, Søren, er død. Vi har haft så mange gode oplevelser sammen, og der var intet, hverken personligt eller arbejdsmæssigt, som vi ikke kunne tale om.
– Søren, jeg vil savne dig hver dag, skriver Danmarksdemokraternes formand på Facebook.

– Jeg har ikke ord for, hvor sørgeligt det er, at Søren Pape ikke er her mere.
– Så mange gode stunder farer gennem hovedet, skriver tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt, 57, på Facebook.

Selv udenfor de politiske kredse sørger man over tabet af Søren Pape.
Den tidligere ”Vild med dans”-stjerne Silas Holst, 41, skrev i 2022 en bog om had og mobning, og i den medvirkede bl.a. Søren Pape.
– Hvil i fred kære Søren! Tak for alle snakkene og kaffen. Det var en fornøjelse hver gang, lyder det fra Silas på Instagram.

Også konkurrenten på den borgerlige fløj, Alex Vanopslagh, 32, fra Liberal Alliance har pæne ord til sin afdøde kollega.
– Søren var ikke bare en fantastisk kollega, han var også et fantastisk menneske. Med hjertet på rette sted. Med blik for menneskerne omkring ham. Eftertænksom, ordentlig og betænksom. Og med en munter og virksom tilgang til livet. Jeg vil savne ham.

– Jeg er helt knust. Hvor er det dog uendeligt sørgeligt.
– Mine varmeste tanker går til Sørens forældre, familie og nærmeste. Søren Pape vil for altid være savnet. Han har en helt særlig plads i mit hjerte, lyder det fra Pernille Vermund, 48, på X.

Danmarks tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen, 71, hylder også Pape på X.
– Søren vil blive savnet. Han var med til at gøre en stor og positiv forskel for Danmark. Ordentlig, ansvarlig og pligtopfyldende til det sidste.