Kendt komikers drøm: Vil være alkoholiker

Der bliver ikke lagt fingre imellem, da Linda P. inviterede fem komikere med til Cypern. Her skulle de optage Prime Video programmet ”Roasted – Verdens sjoveste ferie”.
Her skulle Torben Chris, Nikolaj Stokholm, Natasha Brock, Victor Lander og L.O.C riste hinanden.
De var alle enige om, at deres 48-årige komikerven drak meget.
- Du drømmer om at blive alkoholiker, men du er alkoholiker, lød anklagen fra hans venner.
Det vil Torben Chris gerne vedkende sig.
- Jeg elsker bare at drikke. Hold kæft, hvor kan jeg godt lide øl, slår den jyske komiker fast.
Engang han var på tour med Nikolaj Stokholm tænkte han højt, da han så to mænd sidde og hygge sig med en øl.
- Vi kørte i fire timer og skulle på et eller andet job. De vi kommer vi til en lille by og så sidder der bare to vagabonder på en bænk.
- Og så var jeg sådan: ”Eij, kunne man bare sidde der 3-4 dage, det kunne være skønt”, forklarer Torben Chris.
De fleste dage er han heldigvis en ganske almindelig familiefar i Give, hvor han også er spejderleder. Men særligt når festivalsæsonen så holder han sig ikke tilbage med øllene.
- Der er ingen tvivl om, at jeg har drukket flere bajere end en typisk familiefar, siger den evigt unge komiker til SE og HØR.
Du kan se ”Roasted – Verdens sjoveste ferie” på Prime Video.