Kæmpe mysterium: Britisk multimillionær Tarik Wildman fundet død i sit hjem

Søndag blev den britiske multimillionær Tarik Wildman, 65, fundet død i en eksklusiv og dyr villa i Marbella, Spanien.
Dødsfaldet bliver blandt andet bekræftet af klubben Classic and Sports Car Club of Andalucia, som den britiske rigmand var et passioneret medlem af:
- Det er med den største sorg, at jeg i dag må meddele, at min gode ven er død, skriver klubben, der hylder ham som en passioneret og legendarisk mand.
Det er fortsat et mysterium, hvad der har taget livet af den 65-årige forretningsmand, der netop var hjemvendt fra Italien, hvor han havde arrangeret et rallyshow.
En nær ven fortæller til det britiske medie Daily Mail, at alt tyder på, at Tarik Wildman døde af naturlige årsager, og at han stille sov ind derhjemme. Men en endelig dødsårsag altså ikke er kommet frem endnu.
Tarik Wildman blev født ind i en familie med en overdådig formue på bankkontoen.
Hans farfar grundlagde således vinimperiet Frederick Wildman and Sons, mens hans britiske mor, den afdøde Corinna Cunliffe, var redaktør for et modemagasin og datter af en baron.