Annonce
Kendte17 timer siden

Jesper Asholt reagerer på Paul Hüttels død: – Det gør mig da ondt

Fredag sov Paul Hüttel stille ind, og det dødsfald gør indtryk på Jesper Asholt, som har arbejdet sammen med skuespilleren flere gange
Det var ikke kun Knæk Cancer-temaet, som gjorde indtryk på Jesper Asholt. Fredag gik skuespillerkollegaen Paul Hüttel nemlig bort.
Det var ikke kun Knæk Cancer-temaet, som gjorde indtryk på Jesper Asholt. Fredag gik skuespillerkollegaen Paul Hüttel nemlig bort.
 Foto: Søren Jul Lamberth
Annonce

I en alder af 90 år gik skuespiller Paul Hüttel bort fredag.

Mange vil huske den afdøde skuespiller for rollen som tyskeren Herbet Schmidt i ”Matador” eller Gyldengrød i ”Pyrus”.

På cv’et var også tv-serier som ”Badehotellet” og ”Hvide Sande” – samme serier som også ”Vild med dans”-aktuelle Jesper Asholt har på cv’et.

Efter ”Vild med dans – Knæk Cancer”-showet var det derfor også en vemodig Jesper Asholt, der satte ord på dødsfaldet over for SE og HØR.

- Det gør mig da ondt.

- Jeg har spillet med ham. Vi var ikke nære venner, men jeg har altid haft en stor respekt for ham som kollega. En dygtig og virkelig fantastisk kollega, så det gør mig ondt på hans familie og venners vegne.

Annonce

Kommer ovenpå en hård uge

Paul Hüttels dødsfald er ikke det eneste, som har fået følelser frem i Jesper Asholt i denne uge.

Med Knæk Cancer som tema i femte ”Vild med dans”-liveshow var han nemlig i fokus, da Jesper og Asta dedikerede deres dans til Jespers far, som døde af prostatakræft.

- Vi har alle sammen været ude i store følelser, og det har været en fantastisk stærk oplevelse.

Annonce

Under fredagens liveshow var det særligt generalprøve, som var sværest at gennemføre.

- Det er nok den værste generalprøve. Jeg havde jo ikke set mit indslag klippet, så det ramte mig lidt hårdt. Jeg skulle lige tage mig sammen, for jeg kunne pludselig mærke, at ja, det er jo et stort tab, når man mister en af sine forældre.

Asta Björk var også tydeligt berørt efter dansen, da hun under ”Vild med dans” er blevet tæt med sin dansepartner.

Annonce

- Det betyder noget, når nogen giver noget af sig selv og sin historie. Det betyder noget for mig, at jeg må være med i den, og at jeg må være med på din rejse. Nu er vi blevet venner, så når du bliver rørt, så bliver jeg også rørt.

Annonce

Sponsoreret indhold