Annonce
Kendte8. jun. 2021

Hvad sker der lige her? Donald Trump i kæmpe brøler

Det kan jo ske for enhver, at det lige skal gå lidt stærkt, og meget tyder på, at det var det, der skete for Donald Trump i dette tilfælde
Annonce

Den forhenværende amerikanske præsident, Donald Trump, besøgte i weekenden delstaten North Carolina.

Annonce

Her skulle han holde tale for de fremmødte republikanere til det store vælgermøde. En 90 minutters lang tale, hvor han blandt andet langede ud efter den siddende præsident, Joe Biden, og den nuværende administration.

Det endte dog med at være Trumps påklædning og ikke helt så meget talen, der har sikret sig mest opmærksomhed.

På de sociale medier er der nemlig flere, der er helt overbeviste om, at den 74-årige Donald har fået sine blå habitbukser omvendt på.

På Twitter har flere brugere delt videoer af præsidenten, da han er på scenen til vælgermødet for at bevise Trumps påklædningsbrøler.

Annonce

- Andre lægger mærke til det, men det kan ikke blive delt nok. Donald Trump gav sig første store tale i dag med sine bukser omvendt på, skriver Brandon Friedman, der tidligere har været ansat i præsident Barack Obamas administration.

- Se godt efter, og fortæl mig, at jeg tager fejl.

Artiklen fortsætter efter opslaget...

Det har flere gjort, og mange er enige med Friedman om, at det altså ikke er lykkes for Trump at få det rigtige ben i det rigtige bukseben.

- Hans bukser er helt klart omvendte. Der er ingen lynlås, skriver en anden Twitter-bruger.

Annonce

Bukserne sad rigtigt

Selvom internettet i mange år har haft det sjovt med at grine af Trumps efterhånden mange bommerter, så tyder alting på, at dette altså ikke er en af dem, der kan tilføjes til listen

Det amerikanske website Snopes har nemlig sat sig for at undersøge, om det virkelig passer, at Trumps bukser sad forkert under talen, og ifølge dem er svaret nej.

- Tabloidmedier som TMZ og Metro har vist videoer, hvor der bliver zoomet ind på milliardærens skridt, og nogle bruger på sociale medier har brugt Twitter til at gøre grin med Trump ved at påstå, at han ved en fejl har taget sine bukser omvendt på, skriver mediet.

- Snopes har kigget gennem de billeder, der blev taget til eventet, og de viser tydeligt, at den tidligere præsident har bukser på med en lynlås foran.

Vi har fundet et billede fra begivenheden i North Carolina, så du selv kan få lov til at vurdere. Er der lynlås, eller er der ikke lynlås?

https://imgix.seoghoer.dk/skaermbillede_2021-06-07_kl._18.42.54.png
 Foto: Ritzau Scanpix
Annonce

Sponsoreret indhold