KendteI går

Ghita Nørby erkender: Mangler kræfterne til sine elskede

Det er slut med vovse for hundeelskeren over dem alle, Ghita Nørby, som også har lagt en kær havesyssel fra sig på grund af alderen
Hverdagene nyder Ghita Nørby i huset og haven.
Hverdagene nyder Ghita Nørby i huset og haven, men hun kommer også stadig ud – som tidligere på måneden, hvor hun greb sin trofaste følgesvend, stokken, og drog til generalforsamling i Skuespillerforbundet, hvor hun også modtog Bodil Ipsens Jubilæumslegat på intet mindre end 10.000 kroner.
 Foto: Mikael Rieck

LÆS OGSÅ: Stor hyldest til Ghita Nørby

Det er to år siden, at Ghita Nørby måtte sige farvel til sin elskede Aki.

Hunden var – som så mange andre hunde tidligere i skuespillerens liv – en afghansk mynde, som fru Nørby elskede så højt, som et menneske kan elske en hund.

Men nu er det slut med de firbenede bedstevenner for den tidligere ”Hund og hund imellem”-dommer.

Det fortæller den 90-årige ”Matador”-Ingeborg i Radio 4-programmet ”Klub 81”.

- Ja, frygteligt meget. Men jeg har erkendt, at det har jeg ikke kræfter til. For det at have et dyr er et stort ansvar. Og det kræver kræfter. Dem har jeg ikke nok af.

- Det var den hårde erkendelse, jeg kom til, fortæller Ghita, som samtidig erkender, at hun savner at være hundemor hver eneste dag.

Benene fungerer ikke så godt længere, men frem kommer hun nu alligevel – her med hjælp fra skuespilleren Joen Bille, 81.
Benene fungerer ikke så godt længere, men frem kommer hun nu alligevel – her med hjælp fra skuespilleren Joen Bille, 81.
 Foto: Mikael Rieck

Til gengæld har hun stadig sin store, imponerende have i Holte-hjemmet, som hun heldigvis har gode folk til at hjælpe hende med at holde.

Ghita har tilbragt mange glade timer i sin legendariske have sammen med sine hunde. Aki blev den sidste i en lang række af afghanske mynder, som var skuespillerens foretrukne race.
Ghita har tilbragt mange glade timer i sin legendariske have sammen med sine hunde. Aki blev den sidste i en lang række af afghanske mynder, som var skuespillerens foretrukne race.
 Foto: Thomas Laursen

Men særligt en opgave, som de fleste haveejere kender, savner hun selv at stå for.

- Jeg kan ikke mere slå mit græs. Jeg elsker at slå græs! Men jeg har ikke kræfter til det mere.

- Derfor har jeg en mægtig sød pige, der hedder Pippi, der kommer og slår græsset, siger Ghita og understreger, at hun aldrig i livet kunne finde på at anskaffe sig en robot-plæneklipper, fordi ”alle de orme og larver og biller, der bor nede under græsset, de dør af den lyd.”

Cancer gange to

Der er da heller intet mærkeligt i, at Ghita – hvis næste runde fødselsdag er nummer 100 – efterhånden mærker kræfterne forsvinde.

Foruden at have levet et langt liv med arbejde i døgndrift har hun også levet med cancersygdom helt inde på livet to gange.

- Jeg må indrømme, at jeg godt kan lide at leve – jeg synes, det er en festlig ting, sagde Ghita, da hun for nylig blev hyldet.
- Jeg må indrømme, at jeg godt kan lide at leve – jeg synes, det er en festlig ting, sagde Ghita, da hun for nylig blev hyldet.
 Foto: Mikael Rieck

Første gang var i 1993, hvor underlivet blev ramt. Og i 2010 kostede brystkræft så en operation, hvor det ene bryst blev fjernet.

- Har du en gang haft kræft, så har du det altid. Man slipper det aldrig, har hun sagt i et interview med lokalavisen.dk.

Heldigvis holdt kræfterne til at blive fejret på behørig vis af venner og familie i januar, da den femdobbelte Bodil-vinder fyldte 90.

Sponsoreret indhold