Annonce
Kendte2 timer siden

Emma Josefsen fra ”Årgang 0” nyder livet uden for rampelyset: Flyttet sammen med kæresten

I et sjældent interview sætter ”Årgang 0”-deltageren ord på, hvorfor hun takkede nej til at medvirke i ”Årgang 0 Forever”, og hvordan hun har det i dag
Emma Josefsen fra "Årgang 0" har gjort sit for at trække sig fra rampelyset. Men i et sjældent interview med TV 2 fortæller hun, hvordan det går, og hvad hun har brugt de seneste år på.
Emma Josefsen fra "Årgang 0" har gjort sit for at trække sig fra rampelyset. Men i et sjældent interview med TV 2 fortæller hun, hvordan det går, og hvad hun har brugt de seneste år på.
 Foto: Thomas Laursen
Annonce

LÆS OGSÅ: Kendispar er fortid: Brød grædende sammen

22. december var der premiere på ”Årgang 0 Forever”.

Et program, hvor seerne får indblik i, hvordan livet har udviklet sig for Rachel Ellebye, Mathilde Beuschau, Stephanie Siguenza og Christian Elhauge.

Der er dog et særligt navn, som mangler på listen over medvirkende – nemlig Emma Josefsen.

Emmas mor, Lene, har tidligere udtalt, at de takkede nej til ”Årgang 0 Forever”, da ”Emma bare har lyst til at være Emma”, og nu sætter hovedpersonen selv ord på, hvorfor hun takkede nej.

Det gør hun i et større interview med TV 2, hvor hun også løfter sløret for lidt detaljer om privatlivet.

Annonce

Her fortæller Emma, at hun ikke havde lyst til, at man i ”Årgang 0 Forever” skulle følge hverken hendes kæreste, hendes familie eller hendes studieliv.

Med andre ord ville hun gerne holde sit nye liv privat, da hun aldrig har brudt sig om al den opmærksomhed, som har fulgt med ”Årgang 0”.

- Det er helt vildt dejligt (ikke at blive genkendt så ofte, red.). Jeg synes, det er så rart at gå under radaren. Jeg bryder mig ikke så meget om at skille mig ud. Jeg har det faktisk bare rigtig godt som en del af mængden, fortæller hun til TV 2.

Annonce

Bor med kæresten

I sommeren 2023 kunne mor Lene fortælle på Instagram, at det blev Emmas tur til at flytte hjemmefra.

Samme sommer rykkede hun til Aarhus for at studere.

Til TV 2 fortæller Emma Josefsen, at hun flyttede ind i en lejlighed med en veninde, men den dag i dag, er det en anden person, der har flyttet adresse til samme sted som Emma.

Nemlig hendes kæreste.

Annonce

I folkeregistret fremgår det, at Emmas kæreste, Carl Victor, flyttede ind i samme lejlighed som Emma i sommeren 2025.

Emma og Carl Victor har været sammen i fire år, og hun har da også fra tid til anden vist ham frem på Instagram.

Fremtidsdrømmene blev ændret

De skarpe ”Årgang 0”-seere vil huske, at Emma som barn gerne ville følge i sin fars fodspor og derfor studere økonomi.

Annonce

I interviewet med TV 2 fortæller ”Årgang 0”-kendissen, at de planer dog blev ændret, da hun blev ældre.

Et job i sabbatåret som handicaphjælper for en niårig dreng, fik Emma til at indse, at hun hellere ville have et job, hvor hun kan hjælpe andre mennesker.

Derfor faldt valget på psykologistudiet i Aarhus.

Annonce

Sponsoreret indhold