Efter utroskabsrygter: Francesco Totti skal skilles fra konen gennem 17 år

Det italienske svar på David og Victoria Beckham.
Sådan er den tidligere forboldstjerne Francesco Totti og hans hustru, Ilary Blasi, blevet beskrevet i årevis.
Men nu er det slut.
Kendisparret, der har været sammen i tyve år, hvoraf de 17 har været som ægtefolk, skal nemlig skilles.
Det skriver flere internationale medier, heriblandt Daily Mail.
Bruddet sker efter flere måneder med spekulationer og rygter om utroskab.
Rygterne lyder, at 45-årige Francesco Totti skal have været 41-årige Ilary Blasi utro med en 34 år gammel blomsterhandler ved navn Noemi Bocchi, som angiveligt er stor fan af hans tidligere klub A.S. Roma.
Artiklen fortsætter under billedet...

Hverken Francesco Totti eller Ilary Blasi har kommenteret utroskabsrygterne, men forleden bekræftede sidstnævnte, at det er korrekt, at de to er gået fra hinanden.
- Efter 20 år sammen og tre dejlige børn, er mit ægteskab med Francesco slut, siger hun og fortsætter:
- Separations-processen vil forblive privat, og jeg kommer ikke til at udtale mig yderligere om sagen. Jeg vil opfordre alle til at undgå spekulationer og - vigtigst af alt - respektere min families privatliv.
Også Francesco Totti har bekræftet bruddet i et interview med det italienske medie Ansa.
- Jeg har forsøgt at bekæmpe krisen i mit ægteskab, men i dag indser jeg, at valget om at blive separeret er uundgåeligt, siger han.
Den tidligere fodboldstjerne understreger videre, at det er hans førsteprioritet at beskytte hans og Ilary Blasis tre fælles børn på henholdsvis seks, 15 og 16 år.