Kendte11 timer siden

Efter Søs Egelind-exit: Linda P har måttet skrive hele revyen om

Komiker og revydirektør Linda P fik ekstra at se til, da en af hendes skuespillere pludselig smuttede fra revyen grundet forskellige forventninger
Linda P glæder sig til, at publikum indfinder sig i Glassalen, når Tivolirevyen inden længe får premiere.
Linda P glæder sig til, at publikum indfinder sig i Glassalen, når Tivolirevyen inden længe får premiere.
 Foto: Gregers Overvad

LÆS OGSÅ: Tivolirevyen bliver uden Søs Egelind: Du kan IKKE refundere billetten

Hun var et af de helt store navne på plakaten, hvis ikke det største.

Men få dage før prøverne på dette års Tivolirevyen skulle gå i gang, trak Søs Egelind sig grundet uenigheder om retningen.

Da SE og HØR i går mødte revydirektør Linda P til pressemøde på ”Roasted”, satte hun ord på bruddet.

- Der var nogle forskellige forventninger tilsyneladende, og jeg er stadig ked af, at hun er gået, sagde hun til SE og HØR.

Når en skuespiller trækker sig i 11. time grundet uenigheder, lugter det lidt af drama, men Linda afviser, at der var uvenskab mellem Søs og resten af holdet.

- Overhovedet ikke. Det var med alt kærlighed og respekt. Og du ved, som jeg sagde til hende og omverdenen. Der er kun en af hende, så jeg er ked af, at hun har taget den beslutning, men jeg har heller ikke lyst til, at hun skal erstattes, for det kan hun ikke. Der er kun en af hendes slags.

Det har betydet overarbejde for den rutinerede comedienne, der trods de ændre planer ser lyst på den kommende sæson.

Sammen med  Kurt Ravn , 77, og  Linda P. , 40, udgør Thomas Warberg i år Tivolirevyen.
Sammen med Kurt Ravn , 77, og Linda P. , 40, udgør Thomas Warberg i år Tivolirevyen.

For i stedet for at hyre en erstatning for Søs, har hun i stedet tilpasset materialet til trioen, som nu består af Linda P, Kurt Ravn og Thomas Warberg.

- Jeg har heller ikke lyst til at lave lappeløsninger, så jeg har gjort det, at jeg har skrevet hele lortet om. For jeg har jo valgt et hold nøje, så du ved, når det ligesom bliver til noget nyt, så vil jeg gerne lave et nyt stykke arbejde, der passer til det, fortæller hun og stiller en garanti til publikum.

- Jeg lover højt og helligt, at jeg ved, hvad jeg laver, og at det bliver skidesjovt og jeg ønsker Søs alt muligt held og lykke med, hvad hun ellers skal.

Sponsoreret indhold