Annonce
Kendte1 time siden

Ditte Okman rykker væk fra Podimo og over til Radio llll: Nu fortæller hun hvorfor

Ditte Okman fortæller nu til SE og HØR, hvorfor hun vinker farvel til Podimo og siger goddag til Radio llll
Ditte Okman forklarer til SE og HØR, hvorfor hun er rykket over til Radio llll fra Podimo.
Ditte Okman forklarer til SE og HØR, hvorfor hun er rykket over til Radio llll fra Podimo.
 Foto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix
Annonce

LÆS OGSÅ: Ditte Okman reagerer på vilde beskyldninger

Sladder er public service.

Derfor skal Danmarks uden sidestykke mest populære sladderprogram "Det, vi taler om" selvfølgelig også sendes live på FM-båndet.

Det mener og fortæller Ditte Okman, der ejer konceptet og er fast vært på det, til SE og HØR, da vi ringer og spørger, hvorfor hun har lavet rykket fra Podimo til Radio llll.

- Sladder er et kerneprodukt i public service. Det synes jeg sgu, fortæller hun og fortsætter:

- Jeg er blevet fristet af at lave radio. Især på Radio llll. De seneste år er radioen gået hen og blevet rigtig interessant, og der er noget vildskab, og man tør at tage chancer her. Radioen er uforudsigelig, og det vil jeg gerne være en del af.

Rykket betyder, at "Det, vi taler om" igen bliver sendt live. Det gjorde det også tidligere, da det blev sendt på det originale Radio24syv og på B.T.

Annonce

- Det her er jo en form for genfødsel. Nu bliver vi genfødt, som da vi startede.

Ditte Okman har sendt "Det, vi taler om" på Podimo siden december 2023, og afskeden er på ingen måde et smæk med døren.

Tværtimod, fortæller hun.

- Jeg kommer stadig til at lave "Ugens Okman", og jeg kommer også til at lave en sæson tre af "Grebet af Gift ved første blik."

Annonce

- Jeg er glad for Podimo, og jeg kan da heller ikke udelukke, at der måske kommer et nyt program til foråret, røber hun.

Har du så fået et lønhop, nu hvor du er rykket over til Radio llll?

- Jeg tror sgu ikke, jeg må sige noget om lønnen. Ej, det holder jeg for mig selv, slutter Okman.

"Det, vi taler om" får premiere på Radio llll den 5. december klokken 14 og vil blive sendt fast hver fredag fra 14 til 16.

Annonce

Sponsoreret indhold