Kendte12. oktober 2023

Det er slut: Jan Lehrmann købt ud af luksus-bilfirma

Den tidligere "Løvens Hule"-investor har nu solgt sin andel af Reapeatly til sin mangeårige forretningspartner og gode ven, Johnny Laursen
Jan Lehrmann
Jan Lehrmann er ikke kun ude af "Løvens Hule". Han er nemlig heller ikke en del af leasingselskabet Repeatly længere.
 Foto: Anthon Unger/ Ritzau Scanpix

LÆS OGSÅ: Jan Lehrmann afslører: Derfor stoppede jeg i "Løvens Hule"

Et eventyr er slut for den tidligere "Løvens Hule"-investor Jan Lehrmann.

Han er nemlig blevet købt ud af leasingselskabet Repeatly, som han stiftede med sin mangeårige forretningspartner Johnny Laursen for flere år siden.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Repeatly er et selskab, der tilbyder leasningsaftaler med biler i millionklassen som blandt andre BMW, Porche og Mercedes.

Helt præcist har Johnny Laursen, der står bag bilhuset Formula Gruppen, købt Jan Lehrmanns ejerandel på 37 procent, og dermed ejer han nu 100 procent af selskabet.

Tidligere Benjamin-ejer Johnny Laursen i sin Ferrariforretning Formula Automobile A/S i Allerød.
Nu ejer den fartglade millionær og tidligere ejer af Benjamin Medier, Johnny Laursen, 100 procent af Repeatly.
 Foto: Jeppe Bjørn Vejlø/Ritzau Scanpix

Hvad Johnny Laursen har måtte punge ud for "Løvens Hule"-stjernens andel, vil Jan Lehrmann ikke røbe. Men noget tyder på, den har krævet en solid bankbog, da selskabet de seneste år har haft pæne millionoverskud.

– Det kan jeg ikke svare på, da prisen er fortrolig. Det har været en godkendt, men ikke fantastisk investering ud fra et økonomisk synspunkt, skriver Jan Lehrmann i en mail til Finans.

Selv om den bilglade investor nu er ude af selskabet, understreger Johnny Laursen, at de stadigvæk er gode venner og partnere.

Sponsoreret indhold