
Den japanske modedesigner Issey Miyake er død.
Det skriver det japanske nyhedsbureau Kyodo.
Issey Miyake blev 84 år. Han har været aktiv som designer i over et halvt århundrede og er blandt andet kendt for parfumen L'eau d'Issey.
Hans kontor bekræfter tirsdag dødsfaldet over for nyhedsbureauet AFP.
– Han døde den 5. august om aftenen, oplyser en unavngiven ansat.
Ifølge Kyodo døde han af hepatocellulært karcinom. Det er en kræftsygdom i leveren.
Et af de kendte navne, der i årenes løb har båret Miyakes tøj, er den afdøde Apple-grundlægger Steve Jobs. Jobs var i offentligheden stort set altid iført en sort rullekrave, og den var altså designet af japaneren.

Miyake gjorde sig første gang bemærket i 1970, da han oprettede Miyake Design Studio og kort efter åbnede en butik i Paris.
Herefter blev han i løbet af 1970'erne en del af en bølge af unge japanske designere, der fik indflydelse på modescenen i den franske hovedstad.
I 1980'erne var hans karriere i fuld gang. Her eksperimenterede han blandt andet med plastik, ståltråd og papir som materialer.
Issey Miyake blev født i Hiroshima i 1938 og var syv år, da USA i 1945 kastede en atombombe over den japanske by.
Han overlevede angrebet, der kostede omkring 140.000 personer livet.