Annika Aakjær med kryptisk melding: Er hun på kærestejagt?

Hun smider ikke om sig med detaljer fra sit privatliv – og da slet ikke sit kærlighedsliv, men fra Greenfield-scenen på Heartland Festival gjorde Annika Aakjær en undtagelse denne lørdag eftermiddag.
Inden hun slog tonen an på sangen ”Står lidt for tæt” betroede hun de tusindvis af fremmødte festivalgæster, at hun ikke just er nogen score-Karla.
- Jeg er ikke god til at charmere folk, lød det fra scenen.

Publikum var ikke enige i det postulat, men hun stod fast.
- Hold kæft, sagde hun og fortsatte med at forklare, at hun ikke dur til at flirte, når hun er til fest.
- Hvis bølgerne går rigtig højt, så kan jeg finde på at sige: ”Jeg henter lige en øl, skal jeg hente en til dig også?”.
Hendes eneste scoretrick til festlige lejligheder er at blive hængende til festen.
- Og det har jeg altså ikke haft det store held med, lød det med et grin.
Om det betyder, at hun ikke længere er sammen med ”Lego masters”-vært Victor Lander, står hen i det uvisse.

Den yngre generations svar på Niels Hausgaard og Victor Lander stod frem som par i december 2021, men siden har deres forhold udviklet sig til et af danmarkshistoriens helt store mysterier.
I februar købte parret en 133 kvadratmeter stor lejlighed sammen på Amager. Men selv om Victor står på skødet, er han aldrig flyttet ind i deres fælles bolig.
Trods flere forsøg på at høre, hvad der er op og ned i den indviklede kærlighedshistorie, er det aldrig lykkedes at få en kommentar fra parret.