Annonce
Kendte2 timer siden

Adam gik viralt efter dans med Zara Larsson: - Folk græder af stolthed

Danske Adam Morad er gået viralt med sin Zara Larsson-dans fra koncerten i København. Nu bliver han genkendt på gaden og på jobbet - og drømmer om at slå igennem med sin dans
Adam har været fan af Zara Larsson, siden hun udgav sit hit "Uncover" i 2013.  - Jeg elsker pop, og popscenen holder jeg altid øje med. Jeg føler, hun har været et undervurderet ikon, og jeg er glad for, at verden endelig ser, at hun laver fede popsange.
Adam Morad dansede sig til kendisstatus, da han var til Zara Larsson-koncert i Royal Arena.
 Foto: Tania Isager
Annonce

LÆS OGSÅ: Zara Larsson undskylder opslag om krigen efter kritik: "Tænkte mig ikke om"

24-årige Adam Morad fra Valby har fået vendt sin hverdag på hovedet, efter han dansede med den svenske popstjerne Zara Larsson på scenen i Royal Arena.

For da den 27-årige sangerinde forleden gav koncert i København, blev Adam udvalgt til at komme op på scenen og danse med hende til hittet "Lush Life" - og videoen af hans energiske optræden er siden gået viralt på TikTok.

- Det var som at være i den syvende himmel. Det var som om, jeg følte mig let ved hendes tilstedeværelse. Jeg følte, jeg var sammen med en, der ønskede, jeg gjorde det godt, fortæller Adam til SE og HØR.

Genkendt overalt

Og virkningen af den virale video har været massiv for den unge danser, der arbejder i en skønhedsbutik.

- Jeg gik fra 1.400 følgere til nu at have 48.000 følgere. Og selvfølgelig kommentarer på videoen fyldt med de største virksomheder som Grammys, YouTube og Subway Surfers. De mest skøre kommentarer. Det føles meget surrealistisk, fortæller han.

Annonce

Men det er ikke kun på de sociale medier, at Adam bliver genkendt. Også i det virkelige liv møder han nu folk, der har set videoen.

- Folk spørger mig i offentligheden, om det var mig, og om de må få et billede af mig, mens jeg er på arbejde. Mine venner er ultra begejstrede og megastolte og sender lydfiler af dem, der græder. Det er de mest hjertevarme ting, jeg har oplevet, siger han.

Se Adam danse med Zara Larsson i Royal Arena i videoen her:

Adam blev udvalgt til at komme på scenen, fordi han var en af de allerførste til koncerten og stod forrest i køen.

- Jeg stod i kø siden klokken 11 om morgenen. Baggrundsdanser Chelsea stod foran mig og kiggede, og så fangede jeg hendes opmærksomhed med håndbevægelser, så hun vidste, jeg kunne gøre det godt på scenen, forklarer han.

Og så gik det stærkt.

Annonce

- En lille håndtegnsnak, så kom de andre dansere, så kom Zara, og så sagde hun, jeg skulle op, husker han.

Men Adam var ikke kommet uforberedt til koncerten. Faktisk øvede han Zara Larssons danserutine, da hendes turné startede i oktober. Han havde dog ikke øvet den op til koncerten. Så det, vi så på scenen, var ren kropshukommelse, fortæller han.

- Jeg tænkte fra starten, da jeg lærte den, at jeg ikke bare ville stå og se fortabt ud, hvis nu jeg kom på scenen. Jeg har en anden persona i min dans. Ellers kan jeg faktisk være rigtig genert, fortæller han.

Svenske Zara Larsson på scenen i Royal Arena tirsdag 18. november 2025.
Svenske Zara Larsson på scenen i Royal Arena tirsdag 18. november 2025.
 Foto: Torben Christensen/Ritzau Scanpix

På scenen fik Adam Zara Larsson til at skrive "Danmark elsker Sverige" på sin T-shirt - en gestus, der har gjort mange danskere stolte, ligesom hans repræsentation af danskerne, da han gav den gas på scenen i den virale video.

Drømmer om dansekarriere

Adam har danset, siden han var helt lille, og er en del af dansegruppen Eunoia Dance Group, som han selv har startet sammen med en veninde i 2018.

- Jeg er forelsket i dans. Det er ikke noget, jeg bare startede med, inden eller på grund af Zara-koncerten. Jeg har danset, siden jeg var helt lille. Drømmen er at arbejde videre med dans, men generelt er jeg forelsket i hele underholdningsindustrien, fortæller han.

Og selv om Adam nu bliver genkendt på gaden, føler han sig ikke som en kendis.

- Jeg har ikke en kendt sang eller en podcast. Jeg har bare danset som en fan, og folk har taget godt imod det, og det er jeg så taknemmelig for. Men jeg håber, jeg bliver det en skønne dag, siger han.

Adam har været fan af Zara Larsson, siden hun udgav sit hit "Uncover" i 2013.  - Jeg elsker pop, og popscenen holder jeg altid øje med. Jeg føler, hun har været et undervurderet ikon, og jeg er glad for, at verden endelig ser, at hun laver fede popsange.
Adam har været fan af Zara Larsson, siden hun udgav sit hit "Uncover" i 2013.- Jeg elsker pop, og popscenen holder jeg altid øje med. Jeg føler, hun har været et undervurderet ikon, og jeg er glad for, at verden endelig ser, at hun laver fede popsange.
 Foto: Tania Isager
Annonce

Sponsoreret indhold