Ronaldo: Genbruger forlovelsesring

Selv om man ligger i superligaen, både inden for fodbold og i indtjening, kan man godt gå ind for genbrug. Fodboldstjernen Ronaldo, som tjener millioner i Manchester United, behøvede ikke at grave dybt i lommerne, da han ville spendere penge på en flot gave til kæresten, den 24-årige Nereida Gallardo fra byen Palma på Mallorca.
Frem for endnu et dyrt besøg hos juveleren sparede boldcharmøren både tid og penge ved at fiske den gamle diamantring frem fra den forrige kæreste, TV-programchefen Merche Romero, som han datede i otte måneder tilbage i 2006.
Om genbruget skyldes, at Ronaldo er en fantasiforladt fodboldtosse, som ikke orker at finde på nye gaver, eller om han bare er en fedterøv, kan man kun spekulere på.
Det er dog set før, at fantasiløse mænd har stukket den nye flamme samme ring, som de gav eks'en. I januar i år gav den franske præsident Nicolas Sarkozy såmænd sin kommende kone, Carla Bruni, en Dior-ring til 18.500 euro med et hjerte af røde diamanter, nøjagtig magen til den, ekskonen Cécilia Sarkozy fik året før. Det fik de franske sladderblade til at spekulere i, om Sarkozy mon fik mængderabat.
Genbrug eller ej, så er Ronaldos nye kæreste begyndt at flashe sin "nye" ring og kvidre om, at hun gerne vil være den spanske pendant til Victoria Beckham og flytte fast ind i den 23-årige fodboldstjernes hjem i Cheshire, England.