OSCAR 2008: SPURVEN VANDT

Der blev desværre ingen Oscar-priser til de danske nominerede i denne omgang.

Prisen for bedste mandlige hovedrolle, kategorien hvor Viggo Mortensen var nomineret, gik til Daniel Day-Lewis. Og prisen for bedste udenlandske kortfilm gik til en fransk film, og altså ikke til danske "Om Natten", der var nomineret.

Til gengæld var der massevis af smukke stjerner i vilde kjoler og alt det andet lir, der hører en rigtig Oscar-aften til.

Se meget mere Oscar her og læs hele den store Oscar-reportage i SE og HØR på torsdag.

Her er listen over de nominerede film, og dem der vandt:

Bedste film:
Soning (Atonement)
Juno
Michael Clayton
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Bedste instruktør:
Julian Schabel for "Dykkerklokken og sommerfuglen"
Jason Reitman for "Juno"
Tony Gilroy for "Michael Clayton"
Joel og Ethan Coen for "No Country for Old Men"
Paul Thomas Anderson for "There Will Be Blood"

Bedste mandlige hovedrolle:
George Clooney (Michael Clayton)
Daniel Day­Lewis (There Will Be Blood)
Johnny Depp (Sweeney Todd)
Tommy Lee Jones (In the Valley of Elah)
Viggo Mortensen (Eastern Promises)

Bedste kvindelige hovedrolle:
Cate Blanchett (Elizabeth: The Golden Age)
Julie Christie (Away From Her)
Marion Cottilard (Spurven)
Laura Linney (The Savages)
Ellen Page (Juno)

Bedste mandlige birolle:
Casey Affleck (Mordet på Jesse James)
Javier Bardem (No Country for Old Men)
Philip Seymour Hoffman (Charlie Wilson's War)
Hal Holbrook (Ind i vildmarken)
Tom Wilkinson (Michael Clayton)

Bedste kvindelige birolle:
Cate Blanchett (I'm Not There)
Ruby Dee (American Gangster)
Saoirse Ronan (Soning)
Amy Ryan (Gone Baby Gone)
Tilda Swinton (Michael Clayton)

Æres-Oscar til Robert Doyle

Bedste animerede spillefilm:
Persepolis
Ratatouille
Surf's Up

Bedste udenlandske film:
Beaufort (Israel)
Forfalskerne (Østrig)
Katyn (Polen)
Mongol (Kazahkstan)
12 (Rusland)

Bedste originale manuskript:
Juno (Diablo Cody)
Lars and the Real Girl
Michael Clayton
Ratatouille
The Savages

Bedste manuskript baseret på andet material:
Soning
Away From Her
Dykkerklokken og sommerfuglen
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Bedste musik:
Soning (Dario Marinelli)
Drageløberen
Michael Clayton
Ratatouille
3:10 til Yuma

Bedste sang:
"Falling Slowly" fra "Once"
"Happy Working Song" fra "Fortryllet"
"Raise it Up" fra "August Rush"
"So Close" fra "Fortryllet"
"That's How You Know" fra "Fortryllet"

Bedste fotografering:
Mordet på Jesse James
Soning
Dykkerklokken og sommerfuglen
No Country for Old Men
There Will Be Blood (Robert Elswit)

Bedste kostymer:
Across the Universe
Soning
Elizabeth: The Golden Age
Spurven: La vie en rose
Sweeney Todd

Bedste scenografi:
American Gangster
Soning
Det gyldne kompas
Sweeney Todd
There Will Be Blodd

Bedste lange dokumentarfilm:
No End in Sight : Charles Ferguson
Operation Homecoming: Richard Robins
Sicko: Michael Moore
Taxi to the Dark Side: Alex Gibney
War/Dance: Sean og Andrea Nix Fine

Bedste korte dokumentarfilm:
Freeheld: Cynthia Wade
La Corona: Amanda Micheli og Isabel Vega
Salim Baba: Tim Sternberg og Francisco Belli
Sari's Mother: James Longley

Bedste klipning:
The Bourne Ultimatum
Dykkerklokken og sommerfuglen
Ind i vildmarken
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Bedste makeup:
Spurven: La vie en rose
Norbit
Pirates of the Caribbean: Ved verdens ende

Bedste animerede kortfilm:
I Met the Walrus
Madame Tutli Putli
My Love
Peter & the Wolf

Bedste kortfilm:
Om natten: Christian E. Christiansen (Danmark)
Il Supplente: Andrea Jublin (Italien)
Le Mozart des Pickpockets: Phillippe Pollet­Villard (Frankrig)
Tanghi Argentini: Guy Thys (Belgien)
The Tonto Woman: Daniel Barber og Matthew Brown

Bedste lydredigering:
The Bourne Ultimatum
No Country for Old Men
Ratatouille
There Will Be Blood
Transformers

Bedste lydmix:
The Bourne Ultimatum
No Country for Old Men
Ratatouille
3:10 til Yuma
Transformers

Bedste visuelle effekter:
De gyldne kompas
Pirates of the Caribbean: Ved verdens ende
Transformers

Udvalgt til dig
Fra forsiden
Close