Lance Armstrong: Cykler mod kræft

Lance Armstrong har fået sig en amerikansk sponsor og han vil blandt andet bruge sit nye hold til at skabe opmærksomhed omkring sin egen fond Livestrong, der støtter kampen mod kræft.
- Den massive medieopmærksomhed, som sporten modtager, har været genial til at udbrede Livestrong-budskabet, siger Lance Armstrong.
Det er den amerikanske elektronikkæde RadioSchack, der kommer til at stå på cykelrytterens trøje i næste sæson, og ifølge Armstrong selv kommer holdet til at bestå af topryttere fra hele verden.
Armstrong er dermed fast besluttet på at komme med i Tour de France 2010.
Lance Armstrong har tidligere været kædet sammen med den ene af Olson-tvillingerne og har også været kæreste med Hollywood-stjernen Kate Hudson. Han nåede lige at hilse på Kates mor, Goldie Hawn, før forholdet røg sig en tur.