
Måske kan Eva Mendes trøste sig med, at hun har udseendet med sig, hvis man skal tro på ordsproget: Vejen til en mands hjerte går igennem hans mave.
Læs også: Eva Mendes: Cocio-kasser
Det er i hvert fald ikke med sine gastronomiske talenter, at hun har scoret kæresten George Augusto, som hun har været sammen med i 9 år.
Den veldrejede skuespiller er nemlig værre end en 4-årig i et køkken.
- Når jeg kigger i køleskabet, har jeg ingen idé om, hvordan jeg skal komme i gang. Jeg vil gerne lære det, for jeg er ynkelig i et køkken, siger hun om sine evner udi madkunsten.
I stedet for at gå i krig med potter og pander, har Mendes fundet en nemmere løsning. Hun og manden får nemlig leveret mad 3 gange om ugen, og resten af tiden spiser de ude.
Læs også: Eva Mendes: Årets hotteste babe
- Det er pinligt, siger hun.
Heller ikke veninderne skal regne med et hjemmelavet måltid fra Mendes' hånd.
- Nogle af pigerne laver mad, men jeg gør det ikke. Jeg står for den gode stemning og blomsterne, fastslår hun.