Hollywood20. juli 2014

21-årig barnestjerne er død

Endnu en af de unge skuespillere fra the Patriot mister livet
Skye McCole Bartusiak blev kun 21 år
Skye McCole Bartusiak blev kun 21 år
 Foto: All Over



Den blot 21-årige skuespillerinde Skye McCole Bartusiak er død. Det skriver tmz.com.

Dødsårsagen er endnu ukendt, men ifølge det amerikanske site fandt politiet hende død i familiens hjem i Texas, USA. Indtil videre behandler de det ikke som en ulykke eller forbrydelse men som et naturligt dødsfald.

Skye McCole Bartusiaks største rolle var i filmen "the Patriot", hvor hun i en alder af syv år spillede Mel Gibsons datter.

Siden kæmpede hun med at slå sit navn fast i Hollywood, men udover en række mindre filmroller og medvirken i TV-serier som "Lost", "24 timer" og "CSI" lykkedes det hende aldrig helt.

Skye er ikke den første skuespiller fra filmen "the Patriot", der er gået bort i en alt for ung alder. Også Heath Ledger, der havde en større rolle i filmen, døde inden livet for alvor kom i gang. Han blev kun 28 år.

Sponsoreret indhold